Školský špeciálny pedagóg
Dyslexia - porucha čítania
Dysortografia - porucha pravopisu
Dysgrafia - porucha písania a grafického prejavu
Dyskalkúlia - porucha počítania a matematických schopností
DYSLEXIA
Zelinková (2008) uvádza takúto definíciu: „Dyslexia je špecifická porucha čítania, pri ktorej sa dieťa nemôže naučiť čítať, nakoľko má dobrého učiteľa, vhodné rodinné zázemie a primerané schopnosti. V čítaní je narušená rýchlosť, správnosť, technika čítania a porozumenie čítaného textu.“
Pri čítaní sa objavujú typické špecifické chyby:
- Problémové rozlišovanie tvarov písmen
- Problémy pri rozlišovaní tvarovo podobných písmen, ich zámeny
- Problémy pri rozlišovaní zvukovo podobných hlások
- Nedodržiavanie správneho poradia písmen v slabikách, v slovách, tzv. inverzia
- Pridávanie písmen, slabík do slov
- Vynechávanie písmen, slabík v slovách
- Nedodržiavanie dĺžky samohlások
- Domýšľanie koncoviek slov
- Nesprávne čítanie predložiek spolu so slovom
Deti mávajú problém s reprodukciou prečítaného textu, pretože sa veľmi sústredia na výkon čítania. Ich reprodukcia je potom chudobná, útržkovitá a nesamostatná. Problémy môžu vzniknúť aj pri tzv. dvojitom čítaní, kde má dieťa osvojenú nesprávnu techniku čítania.
DYSORTOGRAFIA
„Dysortografia je špecifická porucha pravopisu, vyskytuje sa veľmi často spolu s dyslexiou. Táto porucha nepostihuje celú oblasť gramatiky jazyka, ale týka sa tzv. špecifických dysortografických javov, vynechávania, zámeny tvarovo podobných písmen v písomnej podobe: objavuje sa inverzia, skomoleniny, chyby z artikulačnej neobratnosti, nesprávne umiestené alebo vynechané vyznačenie dĺžky v samohláskach, chyby v mäkčení.“ (Bartoňová, 2004)
Špecifické chyby dysortografického charakteru:
- Grafické zámeny zvukovo podobných hlások
- Zámeny tvarovo podobných písmen v písomnej podobe
- Chyby z artikulačnej neobratnosti
- Chyby v dôsledku sykavkových asimilácií
- Nerozlišovanie mäkkých a tvrdých slabík
- Neschopnosť dodržiavať poradie písmen, slabík v slovách
- Vynechávanie písmen, slabík, slov i viet
- Pridávanie písmen, slabík, slov a viet
- Vynechávanie, alebo nesprávne umiestnenie diakritických znamienok, nerozlišovanie krátkych a dlhých samohlások
- Prešmykovanie slabík
- Nedodržiavanie hraníc slov
DYSGRAFIA
„Dysgrafické písmo je ťažkopádne, neobratné, neusporiadané, neúhľadné, meravé, kŕčovité, celkovo ťažko čitateľné. Typickým prejavom je nedodržiavanie veľkosti a tvaru písmen, neistota ťahov, tlak na podložku, nedodržiavanie smeru, sklonu písma, preťahovanie a nedoťahovanie liniek.“ (Belková, Kmeťová, 2004)
Deti zamieňajú tvarovo podobné písmená, písmo je neusporiadané, ťažkopádne, neobratné. Písanie je pomalé, dieťa má problémy s nadväzovaním jednotlivých písmen. V iných prípadoch je tempo rýchle, ale kvalita písma je nízka.
DYSKALKÚLIA
„Dyskalkúlia – vývinová porucha učenia, počítania, ktorá sa prejavuje neschopnosťou dieťaťa počítať, zvládať číselné rady, čítať matematické symboly a prevádzať matematické operácie. Porucha sa prejavuje i v neschopnosti zvládať geometriu.“ ( Hartl, Hartlová, 2000)
Podľa charakteru problémov môžeme túto poruchu rozdeliť na niekoľko typov.
- Praktognostická dyskalkúlia - narušenie matematickej manipulácie s predmetmi alebo nakreslenými symbolmi. Žiak nie je schopný priraďovať počet predmetov k číslu. Problémy môže mať aj pri zoraďovaní predmetov podľa veľkosti, rozpoznávať vzťahy viac - menej.
- Verbálna dyskalkúlia - dieťa má problém slovne označiť množstvo a počet predmetov, operačné znaky a matematické úkony. Nedokáže vymenovať rad čísel od najväčšieho po najmenšie. Problémy má s osvojením matematického slovníka.
- Lexická dyskalkúlia – dieťa si ťažko osvojuje čítanie matematických znakov, ich kombinácie, symboly, ako sú číslice, viacmiestne čísla s nulami (hlavne v strede) a tvarovo podobné čísla.
- Grafická dyskalkúlia – žiak má problémy v geometrii, narušený je grafický priestor. Prejavuje sa narušením písania matematických znakov.
- Operacionálna dyskalkúlia - žiak nezvláda matematické operácie, operácie zamieňa, zložitejšie nahrádza jednoduchšími. Problémy má pri počítaní s prechodom cez desiatku. Zamieňa si jednotky a desiatky pri sčitovaní.
- Ideognostická dyskalkúlia - porucha sa prejavuje predovšetkým v chápaní matematických pojmov a vzťahov medzi nimi. Žiak má problém pri počítaní z pamäti.
Podľa odbornej literatúry vypracovala Mgr. Veronika Kašubová
Pri práci využívame rôzne pomôcky
Žiaci so ŠVPU majú možnosť využívať rôzne pomôcky vo vyučovacom procese a pri reedukácii, ktoré im pomáhajú pri eliminácii poruchy. Sú to rôzne špeciálne pracovné listy, pojmové mapy, kartičky, obrázky, tvrdé a mäkké kocky, bzučiak, diktafón, penové písmená, rôzne hry, výučbové programy a pod.