PLANETÁRIUM

Planetárium, do ktorého  sme nemuseli  jazdiť, ale samo prišlo k nám...

Začiatkom nového týždňa - 4.12.2017 vo veľkej telocvični našej školy bolo nainštalované  mobilné planetárium  - zábavno-vzdelávací program pre žiakov 7.-9. ročníka.                                                                                        Planetárium je priestor, v ktorom sa nad hlavami návštevníkov na sférický strop premieta obraz nočnej hviezdnej oblohy.  Okrem hviezd sú premietané i ďalšie viditeľné telesá, planéty, Mesiac, kométy, ale i denná hviezda Slnko. Z aktuálnej ponuky filmov vyučujúci fyziky Mgr. Dominik Baláž vybral témy: NEUVERITEĽNÝ VESMÍR a DVA MALÉ KÚSKY SKLA – pôsobivý film, zameraný predovšetkým na optiku. Žiaci našli odpovede na otázky: Aký je rozdiel medzi šošovkovým a zrkadlovým ďalekohľadom? Za čo vďačíme Galileovi? Na čo prišiel Hubble či Koperník? Čo znamenajú pojmy ako Dopplerov jav, aberácia, spektrum? Žiaci pozorne sledovali všetko, čo sa dialo na kupole a v polohe ležmo vydržali pozerať a počúvať celú vyučovaciu hodinu. Výuková prezentácia trvala od 8.00 hod. do 12.45 hod. tak, aby sa postupne vystriedali všetci žiaci.                                          Aj takto sa môžu stať hodiny fyziky  zaujímavejšími.