Navigácia

Jazykovo-dejepisná exkurzia, Viedeň

27.11.2015, ôsmaci a deviataci vo Viedni

Ráno 27.11.2015 sme sa ôsmaci a deviataci vybrali na cestu za vianočnou atmosférou  do rakúskeho hlavného mesta – Viedne. Prvou zastávkou na našej ceste bol zámok Schӧnbrunn., ktorý je najnavštevovanejšou pamätihodnosťou mesta.  Obývala ho napr. Mária Terézia s rodinou, či cisár František Jozef I. s manželkou Alžbetou, prezývanou Sissi. Počas prehliadky zámku sme  sa mohli  pokochať miestnosťami so starobylým nábytkom a obrazmi ešte z čias cisára Františka Jozefa a dozvedieť sa veľa zaujímavostí o tejto cisárskej rodine. Videli sme Zrkadlový sál, v ktorom  ako šesťročný hrával Wolfgang Amadeus Mozart, v miestnosti zvanej Vieux-Lacque zasadal vo svojich časoch Napoleon. V Modrom čínskom salóne sme sa dozvedeli, že tu  podpísal Karol I. svoju abdikáciu, a tým aj koniec monarchie. Vo Veľkej galérii zasadal v rokoch 1814-1815 Viedenský kongres a dnes sa tu konajú pri zvláštnych príležitostiach štátne audiencie.

 Po tejto veľmi zaujímavej prehliadke viedli naše kroky  do centra Viedne, kde sme  navštívili  Prírodovedné múzeum. Jeho budova patrí medzi najreprezentatívnejšie budovy v Rakúsku. Pod jednou strechou sme  získali  fascinujúci prehľad o dejinách Zeme: od hmyzu cez drahokamy a minerály až po dinosaury a pravek. Na vlastnej koži sme si mohli vyskúšať, akú podobu by mala naša  tvár v praveku, pod mikroskopom sme skúmali  rôzne preparáty, prechádzali  sa popri dinosauroch ...

Poslednou zastávkou vo Viedni boli vianočné trhy pred radnicou, kde sme si  vychutnali slávnostnú vianočnú atmosféru a tradičné vianočné pochúťky. Unavení, vymrznutí, ale s množstvom zážitkov sme nasadli do autobusu.

Cestou domov nás čakala ešte posledná zastávka v Bratislave – nákupné centrum Borymall. Tu sme minuli posledné peniaze a s  prázdnymi peňaženkami, plnými taškami a unavení sme sa vybrali na spiatočnú cestu do Martina.

Zoznam Článkov

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou
    Podhájska 10A, 036 01 Martin
  • +421 x 043 4230016

Fotogaléria