JARNÁ OČISTA

OKOLIA ŠKOLY 8.B

My, žiaci 8.B triedy spolu s našou triednou pani učiteľkou sme sa v piatok 20. apríla vybrali po druhej vyučovacej hodine vyčistiť nábrežia rieky Turiec od odpadkov v rámci aktivít ku Dňu Zeme.

Dobrá vec sa podarila v spolupráci s pani Ing. Mrázikovou vedúcou odboru komunálnych služieb Mestského úradu v Martine, ktorá nám poskytla rukavice, vrecia a zabezpečila odvoz vyzbieraného odpadu. Zo školy sme si požičali dvojo kovových hrablí a postupne sme vyzbierali 8 plných vriec odpadkov. Väčšinou išlo o plastové obaly a fľaše, rôzne kusy oblečenia a zapaľovače. Podarilo sa nám k smetnej nádobe vytiahnuť aj malý televízor a ťažký kovový kryt z kanála. Ku kontajnerom na plasty sme odniesli aj dlhú plastovú odpadovú rúru, ktorú si niekto odložil pri Turci, priamo pred bytovkami. Nasledujúce dni sme tiež zbierali odpadky, ktoré niekomu vypadli z ruky cestou k obchodnému centru Tulip, aby naše vyčistené okolie zostalo čo najdlhšie také pekné a bez odpadu.

Rukavice a vrecia, ktoré nám zostali, použijeme aj v budúcnosti. Rozhodli sme sa, že si takúto užitočnú akciu zopakujeme už počas našej tradičnej opekačky v Jedľovinách na konci školského roka, kde vždy nájdeme veľa odpadkov po nevychovaných návštevníkoch.

Žiakov 5.B triedy privítala rozkvitnutá školská záhrada. Rozhodli sa v rámci aktivít ku Dňu Zeme upraviť bylinkové hriadky a odstrániť z nich burinu. Pracovali veľmi zručne.                                                                                O liečivé rastliny sa budú starať aj naďalej.